sadsad x
asdasd

Kırtasiye

Boyalar Ve Boya Ürünleri

Sulu Boya

Sulu Boya

Toplam 31 ürün görüntüleniyor.

Sulu boya su ile karıştırılarak kağıda uygulandığı için bu adı almıştır. Okul çağlarından itibaren kullanımına başlayarak oldukça güzel eserler çıkarabileceğimiz sulu boya uygulaması eğlenceli bir türdür. Amatör sulu boyalar genelde tablet olarak satışa sunulurlar. Faber Castell sulu boya çeşitlerinde bu örnekleri görebilirsiniz. En az 6 adet farklı renkten oluşan tablet boyalar 24 farklı renge kadar çıkabilir. Tablet olarak satılanlar içerisinde genelde fırçası da sete dahildir. Profesyonel sanatçılar içinse tüp sulu boya en çok tercih edilenler arasındadır. Bu tarz sulu boya kullanımı sırasında sulu boya paleti tercih edilir. Renkler bu şekilde karıştırılır ya da saf halleri ile kullanılabilir. Sulu boyalarla yapılan resimlerin kendine özgü ayrı bir teknikleri vardır. Renkler birbiri ile karıştırılabilir. Karışan renkleri temizlemek su ile mümkündür. Sulu boya ile renklerin dünyasına giriş yapmak için kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Sulu boya, hem çocuklar hem de resimle profesyonel olarak ilgilenen kişilerin en sevdiği boya çeşitlerinden biridir. Bir sulu boya fırçası, bir miktar su ve sulu boya paleti  ya da kendiniz almak yerine hazırını tercih edeceğiniz bir sulu boya seti ile harika eserler ortaya çıkarabilirsiniz.

Sulu Boya Nedir?

Sulu boya, renk pigmentlerinin su bazlı bir solüsyonda bulunduğu boya çeşididir. Su bazlı, renkli solüsyonlar paletlere doldurulur ve ardından satışa sunulurlar. Bu boyalar, suyla aktive olurlar ve fırçayla rengi kağıda aktarabilirsiniz.

Sulu Boya Çeşitleri Nelerdir?

Sulu boyalar, bildiğimiz klasik şekliyle taş paletler halinde ve genelde profesyonellerin tercih ettiği şekilde tüplerde satılır. İki boyada da mantık aynıdır ve pigmentler suyla aktive olur, kağıda fırça yardımıyla uygulanır. Ancak tüp halinde satılanlar için ayrı bir palet almanız gerekir. Bu paletler yardımıyla renk karışımlarını da rahatça yapabilirsiniz.

Sulu boya kalemleri de her ne kadar yaygın olmasa da bu gruba dahil olmayı hak ediyor. Normal bir kuru boya gibi görünen, hatta kuru boya gibi boyama yapabilen kalem sulu boyalar, suya değdiği an sulu boyaya dönüşüyor. Bir taşla iki kuş vurmayı sevenlerin seveceği bir ürün.

Sulu Boya Yaparken Dikkat edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sulu boyayı satın alırken kaliteden taviz vermemek, sizlere iyi bir sulu boya deneyimi sunacaktır. Sulu boyada renk pigmentlerinin kalitesinin diğer boyalardan daha önemli olduğunu söylemek yanlış olmaz. Çünkü sulu boyalar hali hazırda saydam, iyi renk vermeyen boyalardır. Pigmentasyonu düşük, kalitesi az olan boyalarla elde edilen renklerin kalitesi de ciddi anlamda düşecektir.

Sulu boya yaparken en az sulu boya kadar önemli olan şey de fırçadır. Fırçaların kıllarının sağlam olması ve iyi su tutması gerekmektedir. İyi su tutması demek, iyi boya tutması anlamına da geldiği için sulu boya çalışmalarında fırçanın kalitesi de tartışılmaz. Aynı zamanda boya yaparken fırça kıllarının kağıda döküldüğü bir çalışma hem sizi uğraştıracak, hem de çalışmanızı daha kötü gösterecektir.

Sulu boya yaparken farklı fırçalar kullanmanız gerekebilir. Resminizin detaylarında ince, daha geniş alanları boyarken kalın sulu boya fırçası kullanmanız ciddi bir fark yaratacaktır. Bu yüzden profesyonel çalışmalar için sulu boya fırça seti almanızı tavsiye ediyoruz.

Sulu boyanın profesyonellerce tercih edilmesinin sebeplerinden biri açık ve koyu rengi çok kolay verebilmesidir. Fırçanıza az su aldığınız zaman daha koyu bir renk, çok su aldığınız zaman daha açık bir renk elde ederek dilediğiniz yerde gölgelendirmelere yer verebilirsiniz.

Resim paleti de sulu boya çalışmalarında pek sık akla gelmese de özellikle profesyoneller tarafından tercih edilen sulu boya gereçlerinden biridir. Sadece tüp boyalarda değil, klasik sulu boyalarda da renk karışımlarını paleti kirletmeden yapmak ve daha özgürce çalışmak için paletler işe yarar seçeneklerdir.

Sulu Boya Markaları

Sınıf etkinliklerinin göz bebeği olan sulu boyalarda pek çok farklı marka bulunur. Biz sizler için en kalitelilerini seçmeye özen gösterdik. Pigmentasyonu yüksek, suyla hemen aktive olan sulu boyaları yakından inceleyelim.

Faber Castell sulu boya hem profesyoneller için hem de okul çocukları için satılan hazır palet modelleriyle Nezih Kitap Kırtasiye'de sizleri bekliyor. Genelde 12li satılan sulu boya çeşitleri arasından Faber Castell 24lü sulu boya tercih ederek, daha renkli ve daha canlı resimler için  bir adım atabilirsiniz. Çocuklar için Faber Castell sulu boya seti, zengin içeriğiyle hoş bir hediye seçeneği olabilir.

Pelikan sulu boya da tıpkı Faber Castell gibi sık tercih edilen markalardan biridir. Pigmentasyonu çok başarılı olan bu marka sayesinde sulu boya etkinlikleri artık çok daha keyifli. Adel sulu boya da uygun fiyatı ve kaliteli renkleriyle sizleri bekliyor.

Bu üç marka sulu boya markalarında öne çıksa da çeşitlerimiz bunlarla sınırlı değil. Giotto, Bic gibi markaların da kaliteli, kullanımı kolay sulu boya çeşitlerini sitemizde bulabilirsiniz.

Sulu Boya Yapmanın Maliyeti

Bir sulu boya resmin maliyetini hesaplarken pek çok şeyi göz önünde bulundurmak gerekir. Sulu boya, fırça, kağıt ve palet fiyatları maliyeti etkileyen faktörlerdir. Sulu boyalar kaliteye ve içerdiği renk sayısına göre fiyatlandırılırlar. 36lı sulu boya, zengin renk içeriğiyle pek tabii 12li sulu boya paketinden daha pahalı olacaktır.

Öte yandan fırçalar da kalitesine göre fiyatlanmaktadır. Kaliteli fırçaların kılları daha dayanıklıdır ve daha iyi su tutarlar. Aynı zamanda büyük fırçalar,küçüklere göre daha pahalı olmaktadır.

Sulu boyada kullanılan kağıtlar, özellikle profesyonel bir çalışma içerisindeyseniz, standart kağıtlara göre biraz daha kalın olmalıdır. İnce kağıtlar, suyu görünce eriyebilirler ancak kalınlara daha iyi resim yapabilirsiniz.

Paletler de büyüklüklerine ve malzemesine göre fiyatlanmaktadır. Daha fazla boya alabilen, boya yerlerinin fazla derin olmamasına dikkat edilen paletler daha fazla tercih edilmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.