sadsad x
asdasd

Kırtasiye

Kalemler Ve Yazı Gereçleri

Kalemler ve Yazı Gereçleri

Kalemler en eski yazı araçlarıdır ve insanların arasındaki iletişimi sağlamak için, çok eski zamanlardan beri kullanılır. En popüler yazı yazma ürünleri içinde yer alan kalemler ve yazı gereçleri, ülke sınırlarını aşan kalitesi ve profesyonelliğiyle, Nezih mağazalarında satışa sunulur.  Sadece kullanım amaçlı değil, kurumsal hediye olarak ve sevdiklerinize, özel günlerinde hediye edebileceğiniz, birçok modele ve tasarıma sahiptir. Çok eski devirlerde taşlara duvarlara çizilen resimlerle başlayan insanların iletişimi, kelime ve harflerin bulunmasıyla daha da basitleşmiş ve zamanla kuş kanadından mürekkeple yazma araçları yerine, bu jel kalemler, dolma kalemler, kurşun kalemlerle, yazım işlemleri gerçekleştirilir olmuştur.

Kalem Çeşitleri Nelerdir?

İhtiyaç ve beklentileri karşılayacak kalem çeşitleri, yıllarca farklı formlarda yapılmış ve sadece yazı yazmak için değil, çizim yapmak, resim çizmek için de türlü kalemler üretilmiştir.        

* Dolma Kalemler        

* Tükenmez Kalemler        

* Kurşun Kalemler        

* Keçeli (fineliner) Kalemler        

* Permanent ve Markör Kalemler       

* Fosforlu Kalemler        

* Çizim Kalemleri        

* Roller Kalemler      

* İğne Uçlu Kalemler        

* Multifonksiyonlu Kalemler        

* Tahta Kalemler        

* Sıvı ve Şerit Siliciler Bazı kalem çeşitleri; basit yazı gereçleri olarak düşünülürken, aslında gövde içinde ve dış katmanlarında koruyucu malzemeler kullanılır.

Tükenmez Kalemler

Genellikle metal, çelik ya da pirinçten tasarlanan tükenmez kalemler, dolma kalemlere alternatif olarak geliştirilen kalem çeşitlerindendir. Dünyada en fazla tercih edilen kalem türü olarak kullanılan tükenmez kalemler, tek kullanımlık ve doldurmalı modelleriyle üretilir. Tek kullanımlık olan tükenmez kalemler, en basit türlerdir. Kullanılmadığında ucu kapatılmak suretiyle kullanılırken, yay ve vidalı mekanizma ile ucu geriye çekme özelliğine sahiptir. Bazı tükenmez kalemlerde, mürekkep standardı düşük ama rollerball mürekkeplerden daha yüksek yoğunluğa sahip hibrit mürekkep türü kullanılır.

Kurşun Kalemler

Kil bağlayıcı grafit tozunun ya da odun kömürü etrafına pigment koruyucu gövde yerleştirilerek üretilen kurşun kalemler; kolay silinmesi, çoğu kimyasala, radyasyona, neme dayanıklı olmasıyla, hemen herkes tarafından tercih edilir. İlkokul öğrencileri, ev hanımları, bankacılar, öğretmenler, eskiz çizenler, mimarlar, ressamlar gibi birçok farklı sektörde kullanılan kurşun kalemler; balmumu kullanılan çeşitlerinde, silgiyle silindiğinde, bulunduğu kâğıt üzerine bulaşma özelliği gösterir. Gres kurşun kalemler, cam ya da porselen üzerine yazabilme özelliği sunar. Silindirik ya da üçgen ahşap gövde tasarımına sahip olan kurşun kalemler, mekanik kurşun kalemler olarak da çeşitleri bulunur.

Dolma Kalemler

Yazma gereçlerinin en itibarlısı ve kalitesi olarak görülen dolma kalemler, tükenmez kalemlere göre çok daha hassas ve kaliteli yazı yazma araçlarındandır. Tükenmez kalemlere göre, dolma kalemlerin bazı avantajları bulunur. Dolma kalem tercih etmek için 4 neden:          

* Dolma kalem mürekkebi, direkt olarak kalem ucundan dışarı aktığı için, kaleme baskı yapmak gerekmez.          

* Kaleme baskı yapılmadığı için; el ve bileklerde oluşabilecek ağrılar, engellenmiş olur.          

* Dolma kalemler, daha yumuşak yazma deneyimine sahiptir.          

* Dolma kalemler, kişilerin el yazısını iyileştirdiği gibi, güzel yazı yazma becerilerini de geliştirir. Pistonlu ve kartuşlu modelleriyle farklı deneyimler yaşayacağınız dolma kalemler; özellikle iş dünyasında itibarınızın artmasına, özgüven duymanıza da yardımcı olur.

Çizim Kalemleri

İster bir profesyonel illüstratör olun, isterseniz acemi bir ressam olun, yapacağınız projelerde çok sayıda tercih edebileceğiniz çizim kalemleri, size heyecan verici bir deneyim kazandıracaktır. Diğer kalem çeşitlerine ve renkli kalemlere göre, hassas ve daha tutarlı çizim yapma olanağı sunan çizim kalemleri, eskiz defterleri rahatlıkla kullanabileceğini, sanat hayatınıza yeni bir adım atacağınız çizim gereçleridir. Kaligrafi, karikatür, çizim ve daha fazlasına sahip olacağınız çizim kalemleri; çoğunlukla 0.5 mm ve 1.00 mm gibi uç seçeneklerine sahiptir. Aynı zamanda iğne uçlu kalemler sayesinde, her türlü ayrıntıya dikkat etmenizde size destek olur.

Doğru Kalem Nasıl Seçilir?

Bir çizim yaparken, not alırken ya da farklı bir yazı işlemi yaparken, doğru kalem seçimi, amacınızı ve yazma kalitenizi gösterir. Uç yumuşaklığı, yazı tekniğinizin kalınlığını ya da inceliğini belirler. Yazı yazmak doğru kalem seçme yöntemleri:          

* Yazı yazmak için ilk olarak fiyatlarına ve dayanıklılığına bakılır. Silgili ya da silgisiz çeşitleri bulunur.          

* Tahta kalemleri sürekli kalemtraşla açmak yerine mekanik kalemler tercih edilebilir.          

* Genel kullanım için HB ahşap ya da mekanik kurşun kalem kullanılabilir.          

* Kalem satın alırken; ergonomisine, elinizi ağrıtıp ağrıtmadığına bakılır. Eğer 1-2 dakika içinde kramp şeklinde ağrı giriyorsa farklı bir seçenek tercih edilebilir. Çizim kalemleri için doğru kalem seçme yöntemleri:          

* Daha ince çizgiler için, doğrusal çeşitlilik gösteren tahta kalemler seçilebilir.          

* Teknik çizimler için, mekanik kurşun kalemler tercih edilir. 0.5 mm ve daha dar çizimler için, 0.3 mm’lik uçlu kalemler tercih edilir.          

* Farklı çizim ve tonlamalar yapmak için H dereceli kalemler tercih edilir. Gölgelendirme yapmak için B dereceli kalemler seçilir.          

* Düz siyah çizgiler için, karbon kalemler kullanılır. Grafitle elde edilemeyen çizimlerde, karbon kalemler tercih edilir. Kalem seçimi yaparken, uç sertliği önem taşır. Daha ince çizgiler için, H dereceli kalemler kullanılır. En hafif kaliteli kalemlerde 9H kullanılabilir. Daha koyu çizimler için, B dereceli uçlar kullanılır. En koyu rengi elde etmek için 9B ve en açıklar için B dereceli kalemler tercih edilir.

En Kaliteli Kalem Markaları Hangileridir?

Kalem ve yazı gereçlerine ait ürünler, geniş bir yelpazeye yayılır. En ucuz kalem ve yazı gereçleri yanında en kaliteli kalem markaları da farklı model ve tasarımda satışa sunulur.          

* Faber Castell        

* Adel      

* Edding       

* Amos        

* Caretta        

* Artline Her kalem markasının kendine göre özellikleri ve tercih edilebilirlik kriterleri bulunur. Bu kriterler ve özellikler, sizin tercihlerinize ve beğeninize göre farklılık gösterir.

Diğer Yazı Gereçleri Nelerdir?

Kalem dünyası farklı ve geniş bir yelpazeye yayılmıştır. Sık kullanılan dolma kalemler, çizim kalemleri, kurşun kalemler yanında, farklı yazı gereçleri de vardır. Jel kalemler, kaligrafi kalemleri ve kağıtları, pastel boyalar, işaretleyici kalemler, silinebilir işaretleyici kalemler, tahta kalemler, kalemtıraş ve silgiler, iğne uçlu kalemler, roller kalemler, permanent ve markörler, keçeli kalemler, fosforlu kalemler, mekanik kalem uçları gibi birçok farklı yazı gereci de bulunur.

Kalem Fiyatları

Kalemler ve yazı gereçleri, farklı marka ve modellere sahiptir. Her bir kalem ve yazı gereci, kendi içinde farklı özellikleri taşır ve üretim malzemeleri, tasarımları, türlerine göre kalem fiyatları ve yazı gereçleri fiyatları değişkenlik gösterir. Uygun fiyatlar ve ödeme yöntemleriyle ulaşacağınız kaliteli ve marka ürünler, Nezih mağazalarında satışa sunulmaktadır.

Toplam 1852 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.