sadsad x
asdasd

Boyalar ve Boya Ürünleri

Toplam 580 ürün görüntüleniyor.

Resim yapmak, insanlığın en eski zamanlarından beri var olan bir sanattır. Tarihin ilk zamanlarına dair bilgileri, mağara duvarlarına çizilen resimlerden öğrendik. Avrupa'da ve dünyada büyük değişimlere yol açan Rönesans dönemi de resimlerle ön plana çıkar. Aradan yıllar geçmesine rağmen resim yapmak hala bir kendini ifade ediş yöntemi, hala çok etkili bir sanattır. Yapılan her resim Rönesans dönemindekiler gibi olmayabilir, ancak her yaşın sanatı, herkesin resimde kendini ifade ediş biçimi farklıdır.

Çocukların neredeyse hepsi resim yapmayı çok sever. Evde, amatör şekilde ancak içten bir şekilde başlayan resim macerası, okul sıralarında devam eder. Okul sıralarında farklı boyalarla, farklı tekniklerle ve eğer şanslıysa iyi bir öğretmenle tanışan çocuğun yeteneği ve ilgisi varsa yetişkinlik döneminde hobi olarak ya da mesleki olarak resim macerası devam eder.

Resim yaparken ihtiyacınız olan her malzeme için, yıllara dayanan tecrübemizle yanınızdayız. Nezih Kitap Kırtasiye olarak yediden yetmişe herkese hitap edecek resim malzemeleriyle kendinizi kağıtlarda, tuvallerde, ahşap üzerinde ya da başka bir alanda, istediğiniz gibi özgürce ifade etmeniz için yanınızda olmaktan gurur duyuyoruz.

Boyama yapmak insanın zihnini temizlemesini sağlarken, yep yeni güzel eserler ortaya çıkarır. Resim çalışmalarında kullanacağımız boya çeşitleri önemlidir. Boya kalemleri, yağlı boya, pastel boya yapacağınız resim ve kağıt çeşidine göre önem kazanmaktadır. Boya kalemlerinin, boyalar ve boya ürünlerinin kalitesi çalışmalarınız etkiler. Boya kalemleri sertliklerine göre üç çeşittir. H uçlu boya kalemleri sert kalemlerdir. Grafiksel çalışmalarda ve mimari çizimlerde kullanılır. 2H, 3H diye giderek rakam büyür, büyüdükçe sertlik artar. B uçlu boya kalemleri yumuşak kalemlerdir, resim çalışmalarında kullanmanız için idealdir. HB uçlu boya kalemleri normal yazı kalemleridir. Boya kalemlerini özellikle doğa resimleri çalışmalarınızda zevkle kullanabilirsiniz. Boya kalemlerinin en farklı çeşitleri Faber Castell markasında kategorimizi inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz. Boya kalemlerinin yanı sıra boya çeşitleri arasında en çok tercih edilenler pastel boya, sulu boya, guaj boya ve yağlı boyalardır. Bir çok markanın çeşitli boya seçeneklerini bu kategoriden inceleyerek, sanatın kapısını aralayabilirsiniz.

Yapmak istediğiniz her resim için, çocuğunuzu destekleyecek her etkinlik için, çocuğunuzun okul ihtiyaçları için ihtiyacınız olan tüm boya çeşitleri, en kaliteli markaların ürünleri Nezih'te sizlerle.

Boya Çeşitleri Nelerdir?

Piyasada pek çok boya çeşidi bulunur ancak herkes sanatını, hobisini icra etmek için farklı bir boya tercih eder. Çünkü her boya, aynı amaca hizmet etse de birbirinden çok farklıdır. Herkese hitap eden bir boya çeşidi bulmak zordur mesela, bu da boya çeşitliliğini artırır. Kimi ressam suluboyadan başka bir boyayla resim yapamaz ancak kimi ressam için de guaj boya vazgeçilmezdir.

Her biri, ellerinizde hayat bulmak için bekleyen boya çeşitlerini gelin yakından inceleyelim.

Kuru Boya Kalemleri

Kuru boyalar, okul hayatında en çok tercih edilen boyalardan biridir. Bunun en önemli sebebi temiz bir malzeme olmasıdır. Kolay kullanılır, bulaşmaz. Bu sebeple okul sıralarının aranan boya çeşididir. Bunun bir diğer sebebi de çocukların daha rahat tutabilmesi için jumbo yani daha kalın üretilmiş kuru boyaların da olmasıdır. Örneğin; üçgen şekilli, kolay tutuşlu Monami kuru boya çocuklar için ideal olacaktır.

Profesyoneller Neden Kuru Boyayı Tercih Eder?

Kuru boya, rengini çok net veren bir boya değildir. Rengin net bir şekilde görülebilmesi için bastırmak, üzerinden birkaç defa geçmek gerekir. Bu sebeple resimdeki gölgelendirmeler, açık ve koyu alanları belirtmek için kuru boyalar profesyonellerin de seçimi olmaktadır.

Keçeli Boya Kalemleri

Keçeli boyalar, birçoğumuzun hayatına giren ilk boya olabilir. Adı üstünde keçeden yapılmış bir kalemdir. Gördüğünüz plastik kalem gövdesinin içinde, keçe maddesinden üretilmiş lifler bulunur. Bu lifleri renklendiren mürekkep, kalemin ucundaki sert uca baskı uyguladıkça aşağıya iner ve bizler bu sayede boyamaya başlayabiliriz.

Keçeli Kalemler Neden Çok Sevilir?

Keçeli kalemler hem büyükler hem de küçükler tarafından çok sevilir. Sevilmesinin birinci sebebi kuşkusuz aklınıza gelebilecek her yüzeyi boyayabilmesidir. Bir diğer sebep ise keçeli kalemlerin çok canlı renklere sahip olmasıdır. Sulu boyada, kuru boyada renkler, kağıda göründüğü gibi yansımayabilir ancak keçeli kalemde ne görüyorsanız kağıda da onu aktarabilirsiniz. Bu sebeple resim yapmak için de, notlar almak için de çok sevilen bir boya çeşididir.

Pastel Boya

Pastel boya da okul sıralarında sıklıkla tercih edilen boya türlerinden biridir. Kolay boyaması, rengi güzel vermesi sebebiyle tercih edilen pastel boyalar oldukça kapatıcıdır. Renk karıştırmaya uygun bir boyadır.

Toz boya maddelerin katı bir hamur haline gelene kadar su ve tebeşir tozuyla harmanlanması ve sonra da şekillendirmesiyle oluşan pastel boyalar, çok olmasa da profesyoneller tarafından da tercih edilmektedir. Tablo yapımında kullanılabilen pastel boyaların avantajı yağ ya da vernik içermemesi ve dolayısıyla aradan uzun zaman geçse de tabloda canlılığı koruması, çatlama yaratmamasıdır.

Pastel Boyada Hangi Marka Tercih Edilmelidir?

Piyasada pek çok pastel boya markası bulabilirsiniz. Ancak bazen aralarından seçim yapmak zor olabilir. Pastel boya seçimi yaparken önceliğiniz sağlığa zararlı madde içermemesi olmalıdır.

Pastel boya deyince Monami markası ön plana çıkmaktadır. Özellikle 24lü, çantalı Monami pastel boya, pek çok çocuğun hayallerini süsleyen bir nesne olmuştur. Boyama kalitesiyle de adından söz ettiren Monami'nin yanında Faber Castell, Bic ve Play Doh markalarına da şans verebilirsiniz. Sizi üzmeyecek, harika resimler ortaya çıkarabileceğiniz bu markalar aynı zamanda sağlığa zararlı madde içermeyen, güvenle kullanabileceğiniz markalardır.

Sulu Boya

Hem profesyoneller hem de çocuklar tarafından sevilen bir boya olan sulu boyalarda, boya pigmentleri su bazlı bir solüsyon içerisinde bulunur. Suyla beraber renk vermeye başlayan pigmentler, yüzeye bir fırça yardımıyla uygulanır. Sulu boyayı iyi yapan faktör pigmentlerin yoğun olması ve kolay erimesidir.

Sulu Boya Kimler Tarafından Tercih Edilir?

Sulu boya, bazı profesyonellerin tabloları için tercih ettiği boya çeşididir. Suyun az kullanılmasıyla koyu, çok kullanılmasıyla açık renklerin elde edildiği sulu boyada, renklerle biraz oynayarak dahi şairane bir tablo yaratabilirsiniz.

Çocuklar da sulu boyayı çok sever. Çünkü yapması çok eğlencelidir ve okulda tercih edilen boyalara göre daha farklı bir boyadır. Bu farklılık da onların dikkatini çeker.

Guaj Boyalar

Guaj boya, yağlı boya tablolarda kullanılan boyadır. Fırçayla uygulanan guaj boya, oldukça kapatıcıdır. Eski zamanlardan beri kullanılan guaj boyalarda pigmentler zamkla karıştırılır. Bu sebeple kağıdın üzerinde parlak, sert bir tabaka oluşturur, kağıda geçmez. Bir palet üzerine dökülerek, fırça yardımıyla yüzeye uygulanabilir.

Hem profesyoneller hem de amatörler için uygun olacak guaj boya çeşitleri için doğru adrestesiniz! Talens markasının zengin renk seçeneği, profesyoneller için daha uygun olabilir. Yeni başlayanlar ya da öğrenciler ise Maries, Faber Castell ya da Südor markasının çoklu paketlerini kullanabilirler.

Kumaş Boyası

Adı üstünde kumaşı boyamak için kullanılan bu boyalar, kumaşlar üzerinde kalıcı bir renk değişimi yaratırlar. Son zamanlarda moda dünyasında öne çıkan batik modelleri kendiniz evde yapmak isterseniz kumaş boyalarından yardım alabilirsiniz.

Şişe şeklinde satın alabileceğiniz kumaş boyalarının yanında, kumaş boya kalemleri de satılmaktadır. Bu kalemlerle kıyafetleriniz üzerinde özgün ve kalıcı desenler oluşturabilirsiniz. Okul etkinliklerinde de çanta, önlük boyama gibi faaliyetlerde kullanılan kumaş boya kalemleri için pek çok farklı etkinlik üretilebilir.

Mum Boya

Mum boyalar, pastel boyalara çok benzeyen bir boya türüdür. Boya pigmentlerinin parafin ve balmumuyla birleştirilerek oluşturulan mum boyalar, sadece pastel boyalarla değil, kuru boya kalemleriyle de benzerlikler içermektedir.

Tutuş, boyama tarzı gibi özellikleri sebebiyle pastel boyalara benzeyen mum boyalar, hafif renk verme, rengi yavaş yavaş yoğunlaştırabilme imkanı sebebiyle de kuru boyalara benzerler.

Mum Boyaların Pastel Boyalardan Farkı Nedir?

Mum boyaların, pastel boyalardan en önemli farkı hammadesidir. Pastel boyalar, mum boyalara göre daha iyi renk verirler ancak daha kolay ufalanabilirler, daha çabuk kırılabilirler. Mum boyalar ise daha dayanıklıdır, bu sebeple henüz kalem kontrolü konusunda iyi olmayan çocuklar için ideal olacaktır.

Aynı zamanda pastel boyalar, el ısısından etkilenirler ve ellere bulaşma yapabilirler. Ancak mum boya el ısısından etkilenmez, bulaşma yapmaz.

Parmak Boyası

Parmak boyalar, çocuklar tarafından tercih edilen, sanatsal faaliyetlerden ziyade çocukların sanatçı yönlerini geliştirebilmesi, resim yapmanın zevkine varabilmesi, keyifli vakit geçirebilmesi için geliştirilen ürünlerdendir. Parmaklarla ya da baskı malzemeleriyle uygulanabilir.

Yüz Boyası

Çocuk partilerinde aranan etkinliklerden biri yüz boyamadır. Çocuklar yüz boyasıyla şekilden şekle girmeyi çok severler. Uzun süre giden yüz boyaları, tende rahatça hareket eder ve cilde kolayca renk verir.

Akrilik Boya

Akrilik boyalar, plastik bazlı karışımlardan oluşan renklendiricilerdendir. Tıpkı guaj boyalar gibi yağlı boya tablo yapımında kullanılabilirler. Guaj boyalara göre daha dayanıklı bir yapısı vardır. Kokusuzdur ve çabuk kurur. Bu sebeple profesyoneller tarafından sıklıkla tercih edilen bir boyadır.

Akrilik boyaların kullanım alanı çok geniştir. Sadece resim yapma amacıyla kullanılmaz. Ahşap, kil, alçı ve benzeri dekorasyon ürünlerinde de kullanılabilmektedir. Özellikle ahşap boyamada en sık tercih edilen boyadır.

Boya Fiyatları

Boya fiyatlarını etkileyen pek çok şey bulunur. Bunlardan ilki tabi ki boya çeşididir. Bazı boyalar, hammadelerden kaynaklı daha pahalı olabilirler. Bir diğer sebep ise boya markaları diyebiliriz. Kaliteli markaların, kullandıkları ham maddeler, sağlığa zararlı olmasın diye geliştirdikleri özel formüller fiyatlara yansıyabilir.

Boya çeşitlerinde ne kadar çok renk varsa fiyatlandırma da ona göre olacaktır. Aynı markanın 12li suluboyası, elbette 24'lüsünden daha ucuz olacaktır.

Siz de boya almadan önce Nezih Kitap Kırtasiye'ye gelin ve hem kaliteli, hem de makul fiyatlı,  envai çeşit boyalarımızla tanışın ve bir an önce sanatınızı icra etmeye başlayın.

boya2.png (131 KB)

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.