sadsad x
asdasd

Kırtasiye

Kalemler Ve Yazı Gereçleri

Tükenmez Kalemler

Tükenmez Kalemler

Toplam 169 ürün görüntüleniyor.

Tükenmez kalemler en çok kullanılan yazı gereçleri arasında yer alır. Tükenmez kalemler dolma kalemler gibi bakıma ihtiyaç duymadığı ve kurşun kalemler gibi sürekli ucunun açılması gerekmediği için son derece pratik ürünlerdir. Bu kalem çeşidi içindeki mürekkep bitene kadar kullanım sunar ve bazı özel modelleri ya da kartuşlu çeşitleri dışında genellikle mürekkebi sonlandığında atılır.

Tükenmez kalemlerin çalışma prensibi silindir boşluk kısmındaki boruda mevcut olan mürekkebin kalemin ucundaki bilyelere ulaşmasına bağlı temellenir. Kalemin uç kısmındaki bilyeye gelen mürekkep kaleme aktarılır ve böylece yazma işlemi gerçekleştirilebilir.

Günümüz yazım araçlarından en çok tercih edilen tükenmez kalem, icat edilip seri üretime geçildiği günden bugüne, kolay bulunabilir ve pratik olma özelliği nedeniyle günlük hayatta yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Tükenmez kalemler normalde bilyeli uç aşağıda olacak şekilde yazması için tasarlanmıştır. Böylece yer çekimi mürekkebi aşağı doğru çekerek bilyeye ulaştırır. Tükenmez kalem ile ortalama 2-3 km uzunluğunda kesintisiz bir çizgi çizilebilir. Renkli tasarımlı gövdeleri, kaliteli mürekkep seçenekleri ile her kesimden kullanıcıya hitap eden tükenmez kalem bulmak mümkün. Şık ve eğlenceli tasarımlarıyla Unick Color tükenmez kalemler tam çocuklara göre. Modern zamanın en çok tercih edilen kırtasiye malzemesi tükenmez kalem çeşitleri birbirinden farklı desenleri, renkleri ile seçeneklerini genişletmiştir. Renkli tükenmez kalemler ya da renkli mürekkepli tükenmez kalemler sizin tercihiniz hangisi?

Tükenmez Kalemin Tarihçesi

Tükenmez kalemler ABD’li denizci John Loud tarafından 1888 yılında icat edildi. John Loud’un bulduğu kalem günümüzdeki tükenmez kalemler gibi değildir. Loud’un kalemi ucunda bilye bulunan mürekkepli bir kalemdi. Günümüzdeki haline benzer tükenmez kalemler ise 1935 yılında Biro kardeşler tarafından Macaristan’da geliştirildi. Biro kardeşler akışkan bir mürekkebi kalemin boşluklu silindir borusuna koyarak sızdırma ve bulaşma olmadan yeni bir yazma deneyimi yaratmayı başardı. Çok pratik ve dolma kaleme göre çok daha az masraflı olan bu kalemlerin taşınabilir olması da en iyi niteliklerinden biriydi. Ayrıca Biro kardeşlerin geliştirdiği bu kalemlere “tükenmez” denmesinin nedeni kesintisiz bir çizim ve yazı imkânı sunması oldu. 

Tükenmez Kalem Çeşitleri

Tükenmez kalemler geliştirildikleri tarihten bu yana farklı çeşitleri ile günümüze kadar geldi ve okul ile ofislerin vazgeçilmez yazı gereçleri olmayı başardı. Bu kalemlerin ilk sınıflaması üretildikleri malzemeye göre yapıldı. Metal ya da plastik materyallerden üretilen tükenmez kalemler arasında ikinci kategorizasyon ise hazneli ve haznesiz olmaları ile ilgilidir. İçine mürekkep enjekte edilen hazneli modellerin yanında haznesiz olanlar kullan at prensibi ile işlev görüyor. Ayrıca kartuşlu modellerde kartuştaki mürekkep bitince tükenmez kalem kartuşu dolu olanlarla değiştiriliyor ve kalem kullanılmaya devam ediliyor. Dilediğiniz kalem ve tükenmez kalem çeşitleri Nezih'de bulunuyor.

Tükenmez kalemlerin ayrıca uçları baz alınarak modellere ayrıldığı da biliniyor. Kalın ve ince uçlu tükenmez kalem yazılması ya da çizim yapılması istenen olgu esas alınarak seçiliyor. İnce uçlu tükenmez kalem ile kalın uçlular arasındaki fark ise ayrıntıları ve ince çizimlerin daha iyi yapılması ile ilgili. Zira ince uçlu tükenmez kalemler ile çok daha detaylı çizimler yapılabiliyor. Ayrıca ucuna göre sınıflamada renkler de devreye giriyor. Kalın ve ince uçlu renkli tükenmez kalem çeşitlerinde her tür renkte yazan ürünler piyasada rahatlıkla bulunuyor. Ayrıca çok renkli tükenmez kalem modelleri içinde bulunan mekanizma sayesinde aynı anda birden fazla rengi barındırıyor. Rengarenk tükenmez kalem adını da alan bu ürünler arasında en çok renge sahip olanları 10 renkli tükenmez kalem çeşitleri oluyor. Renkli tükenmez kalem modellerinde en çok tercih edilenleri ise mavi tükenmez kalem iken en kullanışlı ve kaliteli tükenmez Faber Castell ince uçlu tükenmez kalem olarak biliniyor.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.