sadsad x
asdasd

Kırtasiye

Kalemler Ve Yazı Gereçleri

Uçlu Kalemler

Uçlu Kalemler

Daha iyi yazmak ya da çizim yapmak için tercih edeceğiniz uçlu kalemler, farklı modellere sahip olduğu için birçok kişi tarafından, neredeyse koleksiyon olarak da saklanır. Her tür stile sahip, özellikli, farklı amaçlar için kullanılan kalemler, ülkemizin en büyük firmalarından Nezih mağazalarında satışa sunuluyor.

Mekanik kurşun kalem almak istiyorsanız, hangi türün sizin için iyi olduğundan çok da emin değilseniz, sizin için bazı fikirlerimiz var. İhtiyaç ve beklentilerinizi karşılayacak en iyi kalem, sizin için birçok şeye bağlıdır. Sizin için işleri biraz daha kolaylaştırdık ve mekanik kalemler için, tercihlerinize uyabilecek her tür stilde kalemleri bir araya getirdik.

Uçlu Kalem Çeşitleri Nelerdir?

Basmalı kurşun kalem olarak da bilinen mekanik kurşun kalemler, farklı stile ve çeşide sahiptir. Her duruma uygun, ince uçlu, kalın uçlu, orta boy uç kalınlığına sahip versatil kalemler, yazı yazarken sizi yormaz.          

* 0.5 mm, 0.7 mm ve 0.9 mm’lik kalem ucu boyutlu kalemler          

* Şemsiye modelli mekanik kalemler          

* Metal gövdeli mekanik kalemler          

* 1.4 mm uçlu sol el mekanik kalemleri Özellikle 7 yaş ve üzeri çocuklar için özel tasarlanmış sol el kalemleri, kaymaz malzemeden imal edilmesi ve ergonomik yapısıyla, çocuklar için oldukça idealdir.

Uçlu Kalemleri Kullanmayı Kimler Tercih Eder?

Kullanımı oldukça rahat ve basit olan mekanik kurşun kalemler; özellikle eğitim gören çocuklar tarafından kullanılırken, teknik çizim yapanlar, karikatüristler, yazı yazmayı seven hemen herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilir.

Uçlu Kalem Nasıl Kullanılır?

İhtiyaç duyulduğu kullanılan mekanik kalemler, uçları tükenmeye başladıkça, uç kısımda bulunan düğmeye basıldıkça uç çıkaran kalemlerdir. Düğme içeride tutulduğu süre içinde, ağız kısmından istediğiniz miktarda ucu çıkarmanız mümkündür. Tahta kurşun kalemler yerine; not tutmak, bir şeyler yazmak ya da çizim yapmak için, mekanik kalemleri tercih etmenizin birçok farklı sebebi vardır.

Uçlu kalem kullanmanız için 5 önemli gerçek;          

* İstediğiniz kalınlıktaki uçlar sayesinde, kurşun kalem gibi kalemtıraş kullanmaya gerek duymazsınız.          

* Çizgi genişliği hep aynı milimetrik boyuttadır.          

* Versatil kalemlerde boyut değişmez ve denge sabit kalır.          

* Haznesindeki uçlar tükendiğinde yenisi doldurulur.          

* Görünüşleri farklıdır. Kurşun kalemlerde kalemtraşla ilk açıldığında çizgiler ince olurken, yazmaya devam ettikçe yazı kalınlaşmaya başlar. Tahta kurşun kalemler, kalemtraşla açıldıkça boyutları küçülür ve elle tutma dengesi bozulur. Ancak mekanik kalemlerde böyle bir problem yaşanmaz ve denge her zaman sabittir. Basmalı uçlu kalemlerin çoğunlukla görünüşleri farklıdır. Bazıları teknik aletlere, lüks mallara ya da basit plastik gövdeye sahip kalemler gibi görünür.

Doğru Uçlu Kalem Nasıl Seçilir?

Şaşırtıcı özelliklere sahip olan basmalı kurşun kalemler; ihtiyaç ve beklentilerinizi karşılayacak özelliklere sahip olmalıdır. Doğru uçlu basmalı kalem seçimi konusunda seçici davranmak için bazı noktalara dikkat edilir.

Uçlu kalem seçerken dikkat edilmesi gereken 4 nokta;

* Uç sertliği ve çapı

* Tasarımı

* Kalemin malzemesi         

* Fiyatı

Versatil kalemlerde uç sertliği ve çapı, farklı boyuttadır. Uç sertliği de bu yoğunluğa göre değişir. H, F, B gibi harflerle ifade bulan kalem renk ve sertlik dereceleri bulunur. Sertlik kil ile ayarlandığından, kil miktarının artmasıyla birlikte renk açılır ve sertleşmeye başlar. Yazı için genel olarak HB uç tercih edilirken, el çizimi için B uç ve 2B uç kullanılır. Teknik çizimler için ise H uç ve 2H uç tercihi yapılır. Uç çapları ise 0.5 mm, 0.7 mm ve 0.9 mm olarak değişir.

En İyi Uçlu Kalem Markaları Hangileridir?

Mekanik kalemler, çoğunlukla plastik ya da kaliteli ve sağlam metalden üretilir. Çoğu kalemlerin dışı metal şekilde tasarlanırken, mekanizmaları ya da çoğu parçaları plastik olarak üretilir.

Tercih edebileceğiniz kaliteli 8 uçlu kalem markası;        

* Scrikss Graph        

* Faber Castell        

* Cross        

Lamy       

* Parker

Tamamı metal olan versatil kalemler, çok daha uzun ömürlü ve darbelere, düşmelere karşı dayanıklı şekilde tasarlanır. Özellikle öğrenciler daha çok plastik üretim kalemleri tercih ederken, mimarlar, eskiz çizimleri yapan profesyoneller, yoğun kullanıma dayanıklı olan kalemleri tercih eder.

Uçlu Kalem Fiyatları

İster iş hayatında kullanılıyor olsun ister okul hayatında öğrenciler tarafından kullanılıyor olsun, uçlu kalem fiyatları, markaya göre değişkenlik gösterir. Nezih mağazalarında uçlu kalemler, ekonomik fiyatlar ve ödeme seçenekleriyle satışa sunulur.

Toplam 285 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.