sadsad x
asdasd

Kırtasiye

Kalemler Ve Yazı Gereçleri

Kurşun Kalemler

Kurşun Kalemler

Toplam 235 ürün görüntüleniyor.

Kurşun kalemler kağıt üzerine kil ve grafiti izi bırakarak yazı ya da çizim yapılmasını sağlayan kırtasiye ürünleridir. Dayanıklı yapıya sahip olan bu ürünler ahşap ile kaplıdır ve kolaylıkla kırılma gibi durumlarla karşılaşılmaz.

Kaliteli kurşun kalemlerinin yüksek hizmet standartları ile sizlere ulaşmasını sağlayan Nezih olarak üstün standartlardan yararlanmanızı sağlıyoruz.

Kurşun Kalem

Kurşun kalem, içerisinde uzun bir çizgi halinde bulunan grafiti tortusunun ahşap ile kaplanması sonucunda üretilmiş olan ürünlerdir. Ancak metal ya da plastik gibi kaplamalar ile kaplanmış kurşun kalemleri ile karşılaşmak da mümkündür.

Kurşun kalemin kendi ismini alması ise bu kalem türünün ilk keşfedildiği yıllarda grafitinin kurşun olduğu düşünülmesiydi. Uzun yıllar sonra ise kurşun kalemin içerisinde kullanılan ürünün bir mineral olduğu keşfedilse de günümüzde hala bu kalem türünü kurşun kalem olarak anıyoruz.

Kurşun Kalem Çeşitleri Nelerdir?

Kurşun kalem çeşitleri oldukça geniş bir skalaya sahiptir.

* Çizim kalemleri: Bu kalemler yazım için kullanılan kurşun kalemlerden daha yumuşak bir yapıya sahiptir. Temel amacı çizim sırasında çizgilerin çok daha yumuşak ve biçimlendirilebilir görünmesini sağlamaktır.

* Yazı kalemleri: Daha sert uca sahip olan bu kalemler genellikle kağıt üzerine yazı yazılması için kullanılır.

* Farklı şekillerde kalemler: Üçgen, altıgen, kare ya da yuvarlak şekillerde üretilmiş kurşun kalemleri vardır. Her bir kalem türünün kendine ait tutuş rahatlığı bulunur.

* Bükülebilen esnek kalemler: Bu kalem türünde hem kalem içerisindeki madde hem de kalemin kaplaması bükülebilir özelliğe sahiptir.

Kurşun Kalem Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kurşun kalemin doğru olarak seçilmesi kullanma sırasında size fark edilebilir bir rahatlık sağlayacaktır. Bu nedenle doğru kalemi seçmek için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Kurşun kalem seçerken dikkat edilmesi gerekenler;

* Kaleminizin sertliği kalemden aldığınız performansı etkileyecektir. Kaleminiz ne kadar sert ise kağıt üzerinde sizin için o kadar farklı bir deneyim oluşturur.

* Kalem türünüzü doğru olarak tercih etmelisiniz. Kaleminizin kaplaması kullanacağınız alana göre plastik, ahşap ya da demir olabilir.

* Tercih ettiğiniz kalemin markası da sizin için önemlidir. Kaliteli markaların kalemlerinde çok daha az uç kırılması problemi ile yaşanır.

* Kaleminizi satın alırken kalemi düzenli olarak kullanabilmeniz için kalem açacağı da satın almanız gerekir. Aksi takdirde kalemin içerisinde bulunan diğer grafitilere ulaşmanız oldukça güç olacaktır.

Kurşun Kalem Sertlik Derecesi Nelerdir?

Kurşun kalemlerin içerisinde bulunan madde farklı sertliklerin ortaya çıkmasına neden olur. Nezih olarak sizlere sunduğumuz kalemlerde karşılaşabileceğiniz kurşun kalem sertlik derecesi ve anlamı şu şekildedir;

* 9H, 8H, 7H, 6H, 5H, 4H: En sert kalem türü 9H’dir. Bu kalem türünün kağıt üzerinde bıraktığı iz ise en silik olandır. Açık gri bir yapısı bulunur. İçlerinde en yumuşak yapıya sahip olan ise 4H’dir. Bu kalemler yapı olarak birbirine benzerlik gösterir.

* 3H, 2H, H, F, HB, B, 2B: Bu kalem türlerinin sertlikleri orta düzeydedir. En sert olan 3H, en yumuşak olan ise 2B’dir. 3H, 2H ve H gri olarak iz bırakır. F, HB, B ve 2B kalemlerin ise izi siyahtır.

* 3B, 4B, 5B, 6B, 7B, 8B, 9B: Bu kalem türleri yumuşak kalemlerdir. İçlerinde en sert 3B, en yumuşak 9B’dir. Ayrıca 9B kurşun kalemler içerisinde en yumuşak yapıya sahip olan kalemdir. Bu kalemlerin yapısında ise sayı büyüdükçe siyahlık oranı artar.

Kalem yumuşaklığı olarak 9B en yumuşak, 9H en sert yapıya sahiptir. Bunun yanında kalem izi olarak 9H en silik 9B en koyu renge sahiptir.

Kurşun Kalem Markaları

Alacağınız kurşun kalemin markası, kalemden alacağınız performansı büyük derecede etkileyecektir. Nezih olarak sizlere sunduğumuz en iyi kurşun kalem markaları;

* Faber Castell: 1761 yılından beri hizmet sunan Faber Castell, günümüzde en bilinen ve en kaliteli kalemler üreten markalardan biridir. Faber Castell yalnızca kalem değil tüm kırtasiye ürünlerinde kendi imzasını taşıyan bir markadır.

* Stabilo: 1855 yılında kurulmuş olan marka uzun yıllardır kırtasiye ürünleri üretimi yapıyor. Günümüzde de kalite çizgisini bozmadan sürdüren markanın kalemleri hem dayanıklı hem de uzun ömürlü yapıya sahiptir. Kurşun kalem üretiminde ise kendi kalitesini kullanarak en kaliteli ürünlerin üretilmesini sağlıyor.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.